Mediácia predstavuje mimosúdne riešenie konfliktov, pri ktorom neutrálny mediátor vytvára stranám bezpečné prostredie, v ktorom budú vypočuté a pochopené a následne schopné, prostredníctvom konštruktívneho dialógu, nájsť vlastné prijateľné riešenia svojho sporu.

Mediácia neslúži ako náhrada existujúceho súdneho systému, ale ako jeho doplnok, ponúkajúci alternatívny spôsob riešenia konfliktov. Jedným z kľúčových zámerov zákonodarcu pri zakotvení mediácie ako mimosúdneho nástroja je nielen zefektívniť proces urovnávania sporov, ale aj umožniť priamym účastníkom prevziať zodpovednosť za ich riešenie.

Mediácia poskytuje bezpečný priestor pre otvorený dialóg, výmenu pocitov, očakávaní a obáv zúčastnených strán, čo im napomáha pri nájdení prijateľného a férového riešenia.

Významným benefitom mediácie je ochrana a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi zúčastnenými stranami. To sa deje práve na základe zručností mediátora, ktorý počas mediačného procesu podporuje vzájomnú spoluprácu, dôveru a porozumenie strán. 

V mediácii sa nehľadá pravda, či vinník a jeho potrestanie. Je to proces hľadania trvalých a udržateľných riešení, na vytváraní ktorých sa podieľajú priamo zúčastnené strany. Mediácia preto umožňuje zúčastneným stranám, aby sa hľadaním a vytváraním riešení aktívne podieľali na ovplyvňovaní svojej budúcnosti, založenej na princípoch vzájomnej úcty a spolupráce.

Mediácia nám ukazuje cestu k spravodlivosti, kde je nutné prikloniť sa k otvorenej mysli a srdcu, byť ochotný vnímať a počúvať druhých, a zároveň hľadať také riešenie, ktoré vyhovuje dobru zúčastnených strán. Predstavuje unikátny proces, v ktorom sa odhaľuje skutočná podstata spravodlivosti, ktorú si vedia zadefinovať a nájsť iba samotné zúčastnené strany.