VÝHODY MEDIÁCIE:

Rýchlosť riešenia: Mediácia je v porovnaní so súdnym konaním omnoho rýchlejšia. Zatiaľ čo súdne spory môžu trvať mesiace až roky, mediáciou sa spor vyrieši počas niekoľkých sedení. Prax ukazuje, že stranám stačí na dosiahnutie Dohody absolvovať  priemerne 3 mediačné stretnutia s dĺžkou trvania 2 až 2,5 hodín. Zúčastnené strany si určujú tempo, akým bude mediácia postupovať. Termíny stretnutí nie sú stanovené nezávisle od vôli strán, ako to býva pri súdnom pojednávaní. 

Úspora finančných prostriedkov: Mediácia je spravidla finančne menej náročná ako súdne konanie. Šetrí výdavky na súdne poplatky, trovy právneho zastúpenia a výdavky na dôkazy. Ak  stranám v mediácii na uzavretie Dohody budú stačiť 2 mediačné stretnutia s trvaním cca 2,5 hodiny a berieme do úvahy, že pred mediáciou absolvovali s mediátorom jedno hodinové individuálne stretnutie, výdavky pre každú stranu sporu budú predstavovať náklady vo výške 230 EUR.   

Prístup zameraný na spoluprácu: Mediácia podporuje medzi stranami  konštruktívny dialóg. Mediátor zabezpečuje, aby boli obe strany vypočuté a ich potreby zohľadnené, čo vedie k riešeniam prijateľným pre obe strany, pričom v súdnom konaní  vedú strany sporu medzi sebou boj.

Zachovanie vzťahov: Mediácia umožňuje hľadanie riešení, ktoré môžu pomôcť stranám zachovať alebo dokonca zlepšiť ich vzájomné vzťahy. Na súdoch sa rieši „víťazstvo“ jednej strany nad druhou, čo spôsobuje zhoršenie vzťahov a prehlbuje medzi stranami napätie. 

Neformálnosť: Prostredie, kde mediácia prebieha je neformálne a pokojné. Účastníci tak nie sú vystavený napätie a stresu, aký je v súdnej sieni.

Dôvernosť: Mediátor a osoby zúčastnené na mediácii, sú zo zákona viazané mlčanlivosťou. Na rozdiel od súdneho konania je mediácia neverejná, okrem mediátora a strán sa na nej môžu zúčastniť len osoby, s ktorými súhlasia samotné strany a mediátor. 

Dobrovoľnosť: Dobrovoľnosť mediácie môže byť súčasne výhodou aj nevýhodou. Výhoda spočíva v tom, že je pre obe strany sporu dobrovoľná, takže ich k tomu nemôže nikto donútiť. Čo už samo o sebe zvyšuje pravdepodobnosť úspešnosti mediácie, keď je na nej účasť strán dobrovoľná. Taktiež je možné odísť kedykoľvek v začatom procese mediácie. Čo môže pre jednu stranu znamenať výhodu, pre druhú naopak nevýhodu.

Možnosť začať s mediáciou už počas začatého súdneho konania: Mediácia je nezávislá od súdneho konania a môže prebiehať pred, počas, prípadne (ak je to účelné) aj po súdnom konaní.

Neautoritatívnosť: O spore nerozhoduje na základe paragrafov autoritatívne súd, ale samotné strany, ktoré nehľadajú vinníka. V mediácii sa nehľadá pravda na základe dôkazov, ale strany hľadajú za pomoci mediátora riešenie, ktoré bude pre nich férové a prijateľné.

Vrátenie súdnych poplatkov: Ak mediačné konanie prebieha počas súdneho konania a mediácia je úspešne ukončená schválením súdneho zmieru, súdne poplatky sa vracajú podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov nasledovne:  

Ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania vo veci samej, vráti sa im 90% zo všetkých zaplatených poplatkov.

Ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru po začatí pojednávania vo veci samej, vráti sa im 50% zo všetkých zaplatených poplatkov. 

Ak správny súd zastaví konanie o správnej žalobe z dôvodu uspokojenia žalobcu, vráti sa žalobcovi 75% zo všetkých zaplatených poplatkov.

NEVÝHODY MEDIÁCIE:

Dobrovoľnosť: Mediácia je založená na dobrovoľnosti oboch strán. Ak niektorá strana odmietne účasť na mediácii alebo nemá záujem nájsť riešenie, mediácia sa nemusí ani začať, prípadne sa neskončí s uzavretou Dohodou. 

Obmedzená právna záväznosť: Mediačnú Dohodu, ktorá je výsledkom mediácie je síce záväzná, ale v prípade, že ju strany prestanú dobrovoľne dodržiavať, je potrebné sa obrátiť na súd. 

Nie je vhodná pre všetky typy sporov: Niektoré prípady,  kde existuje veľká mocenská nerovnováha medzi stranami alebo má niektorá zo strán psychické problémy, či závislosti, nie sú vhodné na mediáciu. 

VÝHODY SÚDNEHO KONANIA: 

Právne záväzné rozhodnutie: Rozhodnutie súdu je právne záväzné a vymáhateľné, čo poskytuje istotu ohľadom vykonateľnosti rozsudku.

Možnosť odvolania: V prípade nespokojnosti s rozsudkom existuje možnosť odvolania sa na vyšší súd. 

Riešenie zložitých právnych sporov : Súd je lepšou voľbou pre prípady, kde je potrebné riešiť právne zložitosti, a tam, kde sú mediácia a kompromis nepostačujúce. 

NEVÝHODY SÚDNEHO KONANIA: 

Dlhé trvanie: Súdne konania môžu trvať roky, čo je vyčerpávajúce nielen finančne, ale aj psychicky. 

Vysoké náklady: Poplatky spojené so súdnym konaním, náklady na právne zastúpenie a iné výdavky môžu byť finančne náročné. 

Konfliktná atmosféra: Súdne procesy sú často bojom o „výhru“, čo môže zvýšiť nepriateľstvo medzi stranami. 

Verejnosť konania: Súdne spory sú verejné a detaily prípadu môžu byť prístupné verejnosti.